Skočit na obsah

Kynžvart


Zámek Kynžvart

Lázně Kynžvart

Turistické informace

Tipy na výlet

Víte že…

Víte, že na zámku Hrádek u Nechanic je portrét nejošklivějšího šlechtického páru všech dob? Byli jím Leopold I. s Eleonorou Magdalenou Falcko – Neburskou, žijící v 17. století.
Historie zámku Kynžvart

Historie zámku KynžvartDějiny dnes často navštěvovaného zámku Kynžvart sahají až do renesančních dob, konkrétně do druhé poloviny 16.století. Tehdy nechali majitelé kynžvartského panství, pánové z Cedvic, postavit nedaleko svého hradu útulnější obranou tvrz. Neužili si ji však dlouho. Protože se aktivně účastnili stavovského povstání, byl jim po prohrané bitvě na Bílé hoře veškerý majetek, včetně renesanční tvrze, zabaven. V roce 1630 byl prodán pěti Metternichovým bratrům, synovcům trevírského kurfiřta. Knížecímu rodu Metternichů celé panství patřilo až do roku 1945.

První přestavby se zchátralá renesanční tvrz dočkala na konci 17.století, kdy si hrabě Philipp Emmerich Metternich nechal na jejím místě postavit honosnější barokní zámek. Metetrenichové ho navštěvovali jen sporadicky, neboť většinu času trávili na svých panstvích v německém Porýní.

Historie zámku KynžvartBezesporu neslavnějším majitelem kynžvartského zámku byl rakouský ministerský předseda, kancléř Klement Metternich. Ten pro své diplomatické a politické cíle potřeboval reprezentativní sídlo a téměř sto padesát let starý zámek samozřejmě jeho potřebám stačit nemohl. Proto se kníže rozhodl celý objekt radikálně přebudovat. Pozval si z Vídně předního rakouského architekta Nobilea a ten provedl přestavbu zámku ve stylu vídeňského klasicismu. Protože přestavba byla finančně náročná, musel si na ni Metternich půjčit. Bankéř Salomon Rothschild mu poskytl osobní půjčku s výhodným úrokem. Za tuto službu získal i se svými čtyřmi bratry dědičný titul rakouských svobodných pánů. V Nobileho klasicistní podobě se zámek dochoval až do dnešních dob.

Napoleonovo umyvadlo – trofej kancléře Metternicha

Historie zámku KynžvartV roce 1814 prohrál domýšlivý Napoleon už tolik bitev, že před svými nepřáteli ustoupil až do Paříže a když ho tito dostihli i zde, musel podepsat kapitulaci a později i abdikaci a byl internován na ostrov Elbu. Aby mu tam nebylo těžko, věnovala mu jeho sestra, princezna Paulina, jako památku na lepší časy luxusní umyvadlo. Ve vyhnanství však strávil necelý rok a 6. března 1815 se jako osvoboditel vrátil do Paříže.

Historie zámku KynžvartToho dne zažil kancléř Metternich velmi nepříjemné ráno. Nejen že byl unaven z táhnoucích se jednání o budoucnost Saska, ale jitřní telegram mu oznamoval, že jeho nepřítel, o němž se bláhově domníval, že je již vyřízen, opět stanul v čele Francie. Metternichovi se udělalo špatně od žaludku a nahrnula se mu krev do hlavy. Takhle mu zkazit ráno! To Napoleonovi už nikdy nezapomněl.

Slavné umyvadlo princezny Pauliny věnoval Napoleon svému synovi, vévodovi Zákupskému. Po jeho smrti jej získala jeho matka, Marie Luisa, která ho poslala Metternichovi, aby měl památku na svého úhlavního nepřítele. Kancléř si umyvadlo postavil do salónku jako trofej a snad i jako zadostiučinění za ono zkažené ráno...