Skočit na obsah

Kynžvart


Zámek Kynžvart

Lázně Kynžvart

Turistické informace

Tipy na výlet

Víte že…

Víte, že v obci Potštejn nedaleko Hradce Králové možná dodnes čeká na objevení loupežnický poklad? Příběhem o jeho hledání se nechal inspirovat Alois Jirásek a sepsal příznačně pojmenovaný román „Poklad“.
Příroda

Slavkovský les

PřírodaJe to až s podivem, ale tři největší a nejznámější západočeské lázně, tedy Mariánské a Františkovy Lázně a Karlovy Vary tvoří téměř pravidelný trojúhelník. Jeho vrcholy zná alespoň z doslechu v podstatě každý. Ale co se skrývá uvnitř tohoto geometrického útvaru, to už ví málokdo. Ano, uhodli jste. Je to jedena z největších a také nejdivočejších CHKO v České republice. Právě Slavkovský les nabízí až neuvěřitelné množství přírodních krás, které jen tak někde neuvidíte. A navíc u zajímavých míst v celé CHKO jsou instalovány lokální informační panely.

Na ploše téměř 650 km2 se nachází celá řada maloplošných chráněných území a přírodních památek, které stojí za to navštívit. Jsou to jednak Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a Pluhův bor, dále Národní přírodní památky Křížky, Upolínová louka a Jan Svatoš, potom Přírodní rezervace Planý vrch, Smraďoch, Vlček, Holina, Údolí Teplé, Prameniště Teplé, Mokřady pod Vlčkem, Lazurový vrch, Podhorní vrch a konečně Přírodní památky Olšová Vrata, Homolka, Sirňák, Dominova skalka, Kynžvartský kámen, Milhostovské mofety, PřírodaČiperka, Koňský pramen, Moučné pytle, Čedičové varhany u Hlinek a Pístovská louka.

Pro milovníky přírody nabízí Slavkovský les nepřeberné množství fauny a flóry, často i velmi vzácných druhů, které se vyskytují jen ojediněle. V Slavkovském lese jsou také vybudovány dvě naučné stezky, které vás jednoduše provedou po těch nejzajímavějších místech této oblasti.

Naučná stezka Kladská

1,2 km dlouhý dřevěný chodníček vás provede nádherným prostředím okolo Kladského rybníka částí rezervace Kladské rašeliny-Tajga. Osm informačních panelů vás seznámí se základními informacemi o přírodě i historii Slavkovského lesa.

Naučná stezka Smraďoch

Tato stezka umožňuje poznat malé rašeliniště s mofetami a výrony plynů, které tvoří malé krátery. Informace o vzniku mofet a minerálních vod naleznete na instalovaném informačním panelu.

Přírodní rezervace SOOS

PřírodaŠest kilometrů severně od Františkových Lázní, přímo u železniční stanice Nový Drahov se rozprostírá velký areál přírodního rašeliniště, kterým prochází mostní dřevěná naučná stezka, která díky informačním panelům seznamuje návštěvníky s krásami a zákonitostmi rašeliny v přírodě.

Sopka Komorní hůrka

Málokdo by si asi pomyslel, že malý (skutečně komorní) kopeček mezi Chebem a Františkovým lázněmi je naše nejmladší sopka. Nemusíte se však bát žádných otřesů či záplavy lávy, vždyť sopka svou činnost ukončila již před 350 tisíci lety. Kolem ní je zbudována naučná stezka.