Skočit na obsah

Kynžvart


Zámek Kynžvart

Lázně Kynžvart

Turistické informace

Tipy na výlet

Víte že…

Víte, že Doksy jsou oblíbeným cílem turistů už od 19. století? Popularitě se těší díky blízkému Máchovu jezeru s udržovanými plážemi, aquaparky a sportovními hřišti. Milovníci historie ocení siluetu Bezdězu na obzoru.
Zámecké sbírky

Zámecké sbírky Metternichovský knížecí zámek Kynžvart není reprezentativní jen při pohledu zvenčí, ale svou honosnost doplňuje také tím, co skrývá uvnitř, tedy svými uměleckými sbírkami. Ty obsahují nejen řadu vzácných obrazů, ale také soch, plastik, porcelánu, miniatur, šperků, reliéfů, váz, nábytku, mučících nástrojů a kuriozit.

Nejvzácnějšími exponáty kynžvartských zámeckých sbírek jsou čtyři pozdně gotické oltářní obrazy, které pocházejí z kláštera v Ochsenhausenu. V roce 1510 je namaloval německý malíř Bernard Strigel a zobrazil na nich legendu o nalezení sv. Kříže. Mezi nejcennější díla dále bezesporu patří francouzská renesanční tapiserie z roku 1560, na které je vyobrazen typický lov tehdejší doby.

Zámecké sbírky V roce 1908 byla na Kynžvart převezena umělecká díla, která měl kancléř Metternich umístěna ve své Vídeňské vile. Ta podstatně obohatila zámecké sbírky, které tak byly rozšířeny o 32 malířských děl, 155 miniatur a 29 mramorových plastik. K těm nejznámější dílům výtvarného umění patří obrazy Thomase Lawrence či Francoise Gerarda. Mezi mramorovými plastikami, které z valné většiny pocházejí od italských mistrů, nejvíce upoutá „Amor a Psyché“. Na konci 18. století vyrobila pařížská firma Thomire unikátní zrcadlový zlacený stolní servis, který později obdržel kníže Richard Metternich a umístil jej do zámecké jídelny.

Mezi nejnavštěvovanější prostory zámku však patří tzv. Kabinet kuriozit. V něm si návštěvníci mohou prohlédnout celou řadu osobních předmětů známých osobností, jakou jsou například hřeben Marie Terezie, střevíc papeže Řehoře XVI., vycházkovou hůl císaře Františka I., hodinky krále Matyáše Korvína, turecký amulet lorda Byrona, pečetní prsten polské královny Marie Sobieski, kord císaře Ludvíka XIV., modlitební knížku Marie Antoinetty, psací stůl a křeslo spisovatele Alexandra Dumase, rukopis Richarda Wagnera apod. V tomto kabinetu je také možno si prohlédnout archeologické nálezy z antických lokalit (např. z Pompejí), z Mexika, Peru a především z Egypta. Mezi nimi vynikají zejména dvě egyptské mumie. K dalším kuriozitám patří relikvie španělského hrdiny Cida, úlomek rakve císaře Karla V., kompletní oděv japonského samuraje či kadeře Napoleona I.