Skočit na obsah

Kynžvart


Zámek Kynžvart

Lázně Kynžvart

Turistické informace

Tipy na výlet

Víte že…

Víte, že vstupní brána do Českého Švýcarska – malebná obec Hřensko – má i sama co nabídnout? Krom stylových restaurací a příjemných hotelů odsud vede značená trasa na Pravčickou bránu a můžete se tu projet na loďkách soutěskami řeky Kamenice.
Zámecký park

Zámecký park Když se kníže Metternich v první polovině 19. století rozhodl přestavět zastaralý barokní zámek v Kynžvartu do honosné klasicistní podoby, která by lépe vyhovovala jeho diplomatickým a kancléřským potřebám, usoudil, že reprezentativní zámek si žádá odpovídající park. Pozval si proto vídeňského dvorního zahradního architekta Riedla, který vypracoval koncepci parku. Rozsáhlým areálem zámeckého parku protékají tři potoky, které daly základ několika rybníkům. Ve východní části je to rybník Panský a Zahradní, na jehož břehu stojí rozsáhlý komplex zámeckého pivovaru, který zmodernizoval kancléř Metternich, ale první zmínky o něm jsou doloženy již v roce 1606. Pod zámkem, v západní části, se nachází Mlýnský rybník s ostrůvkem, který byl oblíbeným místem pikniků zámeckých pánů, a přilehlou budovou zámeckého mlýna. V nejjižnější části parku je to pak rybník Písečný, který je zasazen do malebného prostředí lesních skalek a stal se díky svému romantickému okolí a čisté, průzračné vodě vyhledávaným přírodním koupalištěm. V Mariánském údolí se mohou návštěvníci pokochat výhledem na Černý rybník.

Zámecký park Těsně pod zámkem, naproti pivovaru, stojí litinová plastika Diany. Ta byla odlita podle vzoru sochy této bohyně lovu, která je umístěna na francouzském zámku Versailles. Diana s šípem v ruce je připravena chránit laň před pronásledovateli. Kousek od sochy Diany, v blízkosti meandrujícího potoka, je Lví pramen.

Lesní pěšinou stoupající strmě do kopce se od něj dostaneme k patrně nejpozoruhodnější památce kynžvartského parku, kterou je lesní kaple sv. Kříže. Ta byla vybudována v roce 1835 v pseudogotickém stylu. Je celá dřevěná a je natolik mistrně umístěna mezi přírodní kamenné kvádry, že tvoří přirozenou dominantu krajiny. Velmi brzy po svém zbudování se stala i hojně navštěvovaným poutním místem.

Zámecký park Jen několik metrů od kaple, na malé skalce, stojí tzv. Čajovna. Ta byla postavena v místě, kde bývala poustevna, a zámečtí páni ji využívali ke svačinám, při kterých jim hrála živá hudba. Ještě ve třicátých letech dvacátého století se zde podával čaj o páté. V nejzápadnějším cípu parku stojí kříž princezny Pascaliny, která byla podle pověsti v těchto místech roztrhána dogami, které na ni poštval její žárlivý manžel, a kousek od něj monument císaře Františka, jenž nechal snaživý kancléř postavit k poctě svého oblíbeného panovníka.