Skočit na obsah

Kynžvart


Zámek Kynžvart

Lázně Kynžvart

Turistické informace

Tipy na výlet

Víte že…

Víte, že Nelahozeves pár kilometrů na sever od Prahy je rodištěm Antonína Dvořáka? Na jeho počest se tu pravidelně koná festival Dvořákova hudební Nelahozeves.
Zřícenina Kynžvartského hradu

ZříceninaMěsto Lázně Kynžvart leží na samém úpatí Slavkovského lesa. Hned za městem tudíž začíná nejen rozlehlý, hluboký les, ale také prudký kopec. Na tomto Hradním vrchu můžete při pozorném pozorování, vedeni turistickou žlutou značkou, objevit zbytky kdysi významného středověkého hradu. Ten stojí na místě starověkého keltského shromaždiště a obětiště pohanským bohům.

ZříceninaHrad byl založen králem Václavem I. a dokončen jeho synem Přemyslem Otakarem I. Sloužil jako královský hrad střežící obchodní stezku mezi Bečovem a Chebem. S poklesem významu této cesty ztratil svou důležitost i hrad, stal se místem loupeživých rytířů, kteří z něj podnikali loupeživé výpravy, a proto byl na žádost chebských konšelů Karlem IV. zbořen. Karlův syn Václav IV. však povolil svému oblíbenci Pluhovi hrad obnovit.

Hrad pak během husitských válek a v době Jiříka z Poděbrad zasáhl do běhu událostí. V době třicetileté války se ho pokusila dobýt švédská vojska, ale musela odtáhnout s nepořízenou, hrad byl však natolik poškozen, že vlastně již v té době o něm můžeme mluvit jako o zřícenině. Hraběcí rod Metternichů, kterému panství za této války připadlo, se o hrad nikterak nestaral, a ten tak zůstal zříceninou do dnes. Přesto však stojí za to si na něj udělat výlet, neboť je z něj překrásný výhled do okolní krajiny, na Slavkovský i Dyleňský les a po cestě si budete užívat ticho a hloubku Slavkovského lesa.