Kynžvart

Evropské kulturní dědictví

Dnešní návštěvní doba

Památková obnova čajového pavilonu v zámeckém parku Kynžvart

Zámek Kynžvart patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky v České republice. Jeho historie je úzce spjata s kosmopolitním knížecím rodem Metternichů. V letech 1998–2000 proběhla rozsáhlá obnova hlavní zámecké budovy za finanční pomoci Evropské unie. Za příkladnou obnovu získal zámek prestižní ocenění Europa nostra.


 


Zámek je obklopen rozsáhlým přírodně krajinářským parkem o rozloze 293 ha. Jednou z jeho nejzajímavějších drobných staveb je Čajový pavilon. Objekt býval původně kaplí, na konci 18. století byl přestavěn na parkový altán sloužící k oddechu a relaxaci při procházkách parkem.


 


Cílem rekonstrukce je obnova této sice drobné, ale v kontextu zámeckého parku, důležité stavby. Spolu s areálem bývalého pivovaru a hájenky vytváří dojem chrámu nad malou vesničkou.


 


Po obnově se čajový pavilon stane centrem různorodých aktivit, například komorních uměleckých akcí (koncertů, představení, divadla), bude součástí návštěvního okruhu parku vedeného průvodcem, zázemím edukačních programů a obřadní síní (svatby, různá výročí). Specifikem této lokality, kterou se odlišuje od jiných míst, je intimní sepjetí s přírodou.


 


Zveme všechny přátele památek do našeho týmu, aby radou, skutkem a případně i financemi se zúčastnili procesu obnovy čajového pavilonu zámku Kynžvart.


 

www.zamek-kynzvart.eu

kyzvart@npu.cz

+420 773 776 630

Ke stažení

cajovna final.mp4
MP4 (18,10 MB)