Kynžvart

Evropské kulturní dědictví

Dnes zavřeno

V souladu s usnesením vlády je objekt od pondělí 12. října uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Poselství popravené královny

PhDr. Miloš Říha, 2004

Když 16. října 1793 ostří gilotiny ukončilo život francouzské královny Marie Antoinetty a skončil také jásot všeho pařížského lidu, který se k této podívané na náměstí shromáždil, zrodil se zároveň nový symbol. Každý si to v té chvíli zřejmě neuvědomil, ale symbol popravené královny jako konec jedné éry zvláštním způsobem poznamenal další historii Evropy.Gilotina na náměstí Revoluce byla postavena podle návrhu francouzského lékaře J. I. Guillotina a nešťastná královna Marie Antoinetta byla určitě tou nejslavnější obětí mechanického popravčího stroje Francouzské revoluce. Následovala tak osud svého manžela, krále Ludvíka XVI. - necelých deset měsíců po jeho popravě. Rychlý soudní proces ukončil pařížský Konvent rozsudkem smrti nad osmatřicetiletou královnou a ta, jako poslední symbol základů francouzské monarchie, čekala ve svém vězení na smrt.

Do Francie přijela tato půvabná nejmladší dcera císařovny Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského a sestra pozdějších rakouských císařů Josefa II. a Leopolda II. před 23 lety, aby se tu už ve svých čtrnácti letech provdala za následníka trůnu a pozdějšího francouzského krále Ludvíka XVI. Císařovna Marie Terezie svou dceru vypravila do Francie vpravdě císařskou výbavou, pečlivě uloženou na dalekou cestu v mnoha truhlách na drkotajících kočárech. Dala jí ale také svůj velmi osobní dárek a ten měla mladá královna vždycky u sebe. Byla to kniha hodinek - modlitební knížka v malém pouzdře z hnědé kůže, vydaná ve Vídni speciálně pro potřeby jejího císařského veličenstva, královny uherské a české.

Teď tedy královna Marie Antoinetta čekala v cele svého vězení v Templu na smrt a modlila se nad knížkou od své matky. Ještě než ji onoho 16. října v 10 hodin dopoledne odvedli na popravu, stihla napsat na útržky papírových tapet svého vězení pár slov - vzkaz svému lidu. Pak už následovala potupná cesta vozem na náměstí Revoluce a ostrý zvuk padajícího ostří gilotiny.

O 17 let později se francouzského císaře provdala další dcera z habsburského domu. Byla to Marie Louisa a provdala se roku 1810 za francouzského císaře Napoleona I. Její otec, rakouský císař František I., se nechal přesvědčit hrabětem Metternichem, že právě tento diplomatický sňatek s obávaným Korsičanem zachrání rakouské monarchii alespoň několik let míru. Samotný sňatek přijala vídeňská společnost s úžasem i zděšením - vždyť Marie Louisa nastoupila na trůn, který před sedmnácti lety zaplatila její prateta životem a to dokonce jako žena císaře, který Francouzskou revoluci schvaloval! Osud a poselství popravené královny Marie Antoinetty si císařovna Marie Louisa uvědomovala a také jako památku opatrovala malou modlitební knížku. Smrt císaře Napoleona I. přežila o mnoho let a v roce 1847 zemřela ve Vídni ve věku 56-ti let.

Uplynulo dalších 6 let a manželkou francouzského císaře Napoleona III. se v roce 1853 stala španělská hraběnka Eugénia Maria de Montijo de Guzmán. Jako francouzská císařovna na trůnu popravené královny si také císařovna Evženie oblíbila knížku modliteb Marie Antoinetty. Když se pak i jí začal hroutit svět a císař Napoleon III. byl po mnoha politických prohrách přinucen ke kapitulaci, stala se pro ni tato knížka dokonce jakýmsi symbolem vzdoru: její osud nebude osudem Marie Antoinetty, kterou odváželi do Belgie a zadrželi ve Varennes. Také se jí podařilo včas opustit Paříž a na palubě jachty "La Gazette" sira Johna Burgoye doplout do Anglie.

Do Hastingsu jí pak také kněžna Pauline Metternichová, manželka rakouského velvyslance knížete Richarda a její dobrá přítelkyně, osobně přivezla drahocennou knihu hodinek Marie Antoinetty, kterou císařovna Evženie při svém útěku zapomněla na svém psacím stole v Tuileriích. To se stalo v roce 1870. O pět let později se vzácná knížka dostala do kynžvartského kabinetu kuriozit, kde už byly také uloženy útržky tapet s poselstvím popravené královny.