Vzácné tisky z šestnáctého a sedmnáctého století přivádějí na Státní zámek Kynžvart zájemce o as-tronomii i hvězdopravectví. Sedmatřicetitisícová knihovna Metternichova letního sídla se opět oteví-rá veřejnosti a ze svých pokladů vybírá právě ty svazky, které se věnují tématu slunečních hodin a určování času.
Státní zámek Kynžvart ve spolupráci s astronomem Zdislavem Šímou přiblíží návštěvníkům v sobotu 20. května téma slunečních hodin.
Sluneční hodiny měří pravý sluneční čas, a to dokonale přesně. Od dob starých Egypťanů, kteří už slu-neční hodiny používali, do dneška se s tímto časem nerozešly ani o vteřinu. Otázka ale zůstává, jak pravý sluneční čas souvisí s tím časem, který si nosíme na hodinkách.
Sluneční hodiny navíc umí ukázat věci, které ani na těch nejlepších digitálkách nenajdeme. Kromě běžného času je to třeba i doba, která uplynula od východu Slunce. Takovým hodinám se říká „ab or-tu“, čili od východu. Podobně sluneční hodiny umí i ukázat kolik hodin nám zbývá do západu Slunce. Takové hodiny se jmenují „ad occasum“, čili k západu. A dokáží to určit přesně ať je léto, nebo zima, ačkoli západy a východy Slunce se tak moc liší od sebe.
Akce bude zahájena ve 13:30 na nádvoří zámku, kde Zdislav Šíma vytvoří spolu s návštěvníky na zemi velké Sluneční hodiny. Touto praktickou ukázkou se nastíní problematika a úskalí konstrukce Sluneč-ních hodin, které v poslední době nabývají mezi širokou veřejností na popularitě a stávají se tak oz-dobou mnoha domů, zahrádek i veřejných prostranství. Současně budou vytvořené hodiny i pozvánkou do Velkého reprezentativního sálu kynžvartského zámku, kde se uskuteční bližší seznámení s historií i vývojem Slunečních hodin, po kterém bude následovat workshop, na kterém si každý návštěvník bude moci vytvořit vlastní sluneční hodiny.
V sále bude mezi jinými vystaven také tisk Pojednání od Albrechta Dürera, nejvýznamějšího umělce a strůjce německé renesance, kterého lze srovnávat snad jen s Leonardem da Vinci.