Kynžvart

Evropské kulturní dědictví

Dnes zavřeno

Po dobu nouzového stavu je objekt pro veřejnost uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Zavřít

Sčítání netopýrů v pivovarských sklepeních státního zámku Kynžvart

V pivovarských sklepeních státního zámku Kynžvart proběhlo každoroční sčítání netopýrů pracovníky CHKO Slavkovský les ve spolupráci se zaměstnanci správy státního zámku Kynžvart.

I přestože v posledních dnech pokryla zámek Kynžvart i široké okolí silná sněhová pokrývka a už tak nízké teploty klesly mnohdy hluboko pod bod mrazu, tak ve středu 20. ledna zavítali na zámek Kynžvart, jako každý rok, pracovníci CHKO Slavkovský les. Jednalo se o tradiční pokračování monitoringu počtu netopýrů, kteří zimují v pivovarských sklepeních.


Při letošním sčítání bylo zjištěno, že jsou zde zastoupeny 4 druhy netopýrů v celkovém počtu 13 kusů. Konkrétně tři netopýři velcí (Myotis myotis), osm černých (Barbastella barbastellus) a dva netopýři ušatí (Plecotus auritus).


Správa státního zámku Kynžvart dlouhodobě podporuje ochranu těchto létajících savců, kteří v zámeckém areálu nejen zimují, ale v různých dutinách a škvírách starých stromů zámeckého parku mohou vytvářet až 40 členné letní kolonie. Staré stromy a hodně nemocné stromy se z bezpečnostních důvodů musí někdy bohužel pokácet, proto už nyní můžete v parku zámku Kynžvart najít i mnoho tzv. netopýřích budek, které usnadňují těmto vzácným hmyzožravcům najít vhodné místo pro letní kolonii. Toto náhradní bydlení je instalováno v rámci projektu „Podpora biodiverzity netopýrů v bavorsko-českém pohraničí“. Cílem projektu je zlepšit životní podmínky těchto vzácných živočichů a napomoci zvyšování populací netopýřích druhů. Je spolufinancován z programu přeshraniční spolupráce Cíl EÚS Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014 – 2020.


Do budoucnosti uvažuje správa zámku i o vytvoření Netopýří stezky, či edukačního programu pro děti, které se budou moci hravou formou dozvědět informace nejen o netopýrech, ale jejich vztahu ke konkrétním místům v zámeckém parku.